Transmec

Trystan în vârful clasamentului campionatului englez, după succesele obținute la începutul sezonului

Un început de sezon fantastic pentru motociclistul Trystan Finocchiaro, sponsorizat de Transmec, care se află în vârful clasamentului campionatului englez Junior Supersport.

Tânărul concurent a urcat pe podium în primele patru curse la începutul stagiunii, adjudecându-și victoria în campionatul Supersport după un ultim tur de senzație pe circuitul din Donington Park, care a văzut mulți concurenți ieșiți în decor din cauza asfaltului umed.

Trystan a primit inclusiv trofeul „Squib Burton” al Donington Park Racing Association Club. Acest premiu a fost fondat în 1931, iar printre câștigătorii anteriori se numără Ron Haslam și Steve Hislop.

Acest sezon a adus o revenire triumfătoare a lui Trystan pe circuitele britanice, după ce a concurat în sezonul anterior pe diverse circuite din Europa pentru echipa italiană Scuderia Maranga Racing, în campionatul mondial Supersport 300.

Cu obiectivul de a câștiga titlul britanic în 2019, concurentul din Reddicth s-a alăturat echipei KTM și după diverse probe efectuate înainte de începerea sezonului, a obținut două locuri secunde în concursurile de deschidere de la Silverstone, urmate de un loc întâi și de un loc trei la Donington.

„Sunt foarte mulțumit de cum a început acest sezon cu echipa Transmec KTM. Vom face tot posibilul ca să menținem rezultatele la acest nivel,” a declarat Trystan,

„La Donington a fost incredibil. Am obținut două rezultate optime, cu un punctaj mai mare decât al oricărui alt concurent, și a fost fantastic să fiu în vârful clasamentului.”

Următoarea etapă va fi în Scoția pe circuitele de la Knockhill, Snetterton și Thruxton.

Trystan, care concurează cu numărul 58, va fi prezent în iulie și la Donington Park, după ce a obținut un loc jolly în campionatul mondial Supersport 300.

John Simkins, Manager General al Transmec UK, a afirmat: „Transmec îl susține pe Trystan deja de șase ani și este fantastic să-i vezi progresele în timp. Am crezut întotdeauna în potențialul său și că mai devreme sau mai târziu va ajunge pe cele mai înalte trepte ale podiumului - muncește foarte mult și de aceea merită din plin rezultatele obținute.”